İnternetten Haber Kaldırma – Haber Nasıl Kaldırılır?

İnternetten Her Haber Kaldırılabilinir Mi?

İnternetten haber kaldırma işlemi, internetten yapılan yayınların artmasıyla beraber gündeme gelmiştir. Sahte haber kaldırma, kişilik haklarına saldırı teşkil eden, özel hayatın gizliliğini ihlal eden hallerde gerçekleştirilebilecektir. İnternetten yayınlanan her haberin isteğimiz doğrultusunda kaldırılamayacağı açıktır.

Ancak haber suç teşkil ediyor ise, kişilik haklarını zedeleyici içerik barındırıyor ise haberin kaldırılmasını ya da habere erişimin engellenmesini talep etme hakkına sahibiz. İnternette yapılan bir yayın hızla yaygınlaşmakta, şayet sosyal medyada yapılan bir paylaşım ise pek çok farklı kullanıcıya ulaşabilmektedir. Bu kullanıcılar da aynı sahte haberi paylaşabilmektedirler. Bu gibi durumlarda kişilik haklarınızın ihlal edilmesini önlemek, online itibarınızı korumak adına yalnızca haberin orijinali değil, bütün paylaşımların belirlenip kaldırılması gerekir.

İşte internetten haber kaldırmak ya da erişimin engellenmesi için teknik bilgiye sahip bir uzmanla çalışılmasını tavsiye ediyoruz.

internetten haber kaldırma

İnternetten Haber Kaldırma

İnternetten sahte haber kaldırma, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında gerçekleştirilebilecektir.

İnternette yayınlanan bir sahte haber sebebiyle kişilik haklarının ihlal edildiğini düşünen kimse haberin kaldırılmasını isteyecektir. Ayrıca suç teşkil eden haberlerin kaldırılması için de ilgili kanun uygulama alanı bulacaktır. Öncelikle yapılması gereken içerik sağlayıcısına, buna ulaşamamaları halinde de yer sağlayıcısına başvurarak ilgili haberin yayından kaldırılması için uyarıda bulanmaktır. Ancak doğrudan sulh ceza hakimine başvurarak haberin kaldırılmasını istemek de mümkündür. Hakim yapılan başvuruyu 24 saat içerisinde karara bağlar ve bu karar en geç 4 saat içerisinde erişim sağlayıcı tarafından uygulanır.

Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınacak karar ile haber kaldırma işlemi gerçekleşecektir. Yayından kaldırılmak istenen haberin kişilik hakkına vermiş olduğu maddi manevi zararlar için ise tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Serdarhan Topo İle Sahte Haberleri Kaldırın

Serdarhan Topo bir bilişim uzmanı olarak sahte haber kaldırma işlemi hakkında bilgi birikimine sahip bir avukata danışılmasını tavsiye ediyor.

Sahte haber kaldırma işleminin hukuki ve teknik bilgi birikimi gerektirdiği ortadadır. İnternet üzerinden yayınlanan içeriklerin yayılma hızı oldukça yüksektir. İnternetten sahte haberleri kaldırma kişilik haklarınızın ve özel hayat gizliliğinin ihlal edildiği durumlarda isteniyorsa bunun hızla gerçekleşmesi gerekmektedir.

Online itibarınızı korumak için de Serdarhan Topo, haber kaldırma işleminde hukuki sürecin doğru ve hızlı gerçekleştirilmesinin altını çiziyor. İnternetten sahte haber kaldırma işlemleri için Topo Hukuk Bürosu ve Serdarhan Topo’ya ulaşabilirsiniz.

Bir yorum Sizinkini ekleyin
  1. Evet gercekten gunumuzde cok yalan haberler cikiyo buda (bazi haberler) icin kisilik haklarimizi ihlal ediyo bu konu hakkinda bilgi sahibi oldugum icin tesekur ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir